Komentarze walutowe i prognozy, opinie ekspertów z branży

Reguła jest taka, że po wielu miesiącach konsolidacji następuje potężne wybicie w górę z bardzo gwałtowną kulminacją na nowych szczytach. Ostatnią taką „erupcję” kursu CHF/PLN obserwowaliśmy w marcu ’22. To jedne z najważniejszych czynników, które mogą powodować osłabienie złotówki wobec głównych walut światowych. Również interwencje walutowe powodujące powiększanie rezerw Narodowego Banku Polskiego przyczyniają się do osłabienia polskiej jednostki pieniężnej. Słaba złotówka jest niekorzystna dla gospodarki kraju, choć nie jest to absolutnie obowiązującą regułą.

prognoza euro 2021

Euro jest wspólną walutą większości krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, tworzących tzw. Wspólna waluta obowiązuje także w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej. Na mocy oficjalnych umów posługują się nią również mieszkańcy Andory, Monako, San Marino oraz Watykanu. Z euro w ręku można też pojechać do Czarnogóry i Kosowa, choć waluta została tam przyjęta bez oficjalnych umów z Unią Europejską. Europejska waluta obowiązuje też na terytoriach zależnych Francji.

Potencjał umocnienia dolara jest na wyczerpaniu

Stopy procentowe w USA idą w górę o 0,75 pp. Jednocześnie FED powoli zmienia retorykę i zaczyna zwracać szczególną uwagę na spowolnienie gospodarcze. W sierpniu czekają nas wakacje od podwyżek stóp, które wrócą do…

Polski złoty jest najmocniejszy w stosunku do europejskiej waluty od 23 lutego, czyli od momentu tuż przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie przez Rosję. Jest to efekt lepszych nastrojów w Europie oraz rosnącej presji na podwyżki stóp procentowych w strefie euro. Nie da się jednak ukryć, że ostatnie umo .. Jedyną szansą na realizację antydolarowego scenariusza byłby „piwot” Rezerwy Federalnej, w ramach którego Powell i spółka szybko porzuciliby plany zacieśnienia polityki monetarnej zapowiadane na ten i przyszły rok.

Wczoraj na rynku stosunkowo niewiele się działo. Z danych makro poznaliśmy niemiecki indeks klimatu biznesowego Ifo. Poza tym nieco zamieszania na rynku akcyjnym wprowadziła informacja o planowanym zakupie przez Hertz pojazdów marki Tesla w liczbie 100 tys. Odczyt globalnego wskaźnika PMI sektora przemysłowego dlaczego ja do tej pory zarówno w sprzedaży detal za czerwiec uplasował się na poziomie 52,2 pkt, co oznacza poprawę koniunktury jednak w wolniejszym tempie w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. Poziom wskaźnika ponownie znalazł się najniżej od sierpnia 2020r., a także należy nadmieni .. Po poprzedniej rewizji prognoz, pogłębiamy wcześniejsze zmiany.

prognoza euro 2021

Wpływ będą mieć oczywiście dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Jak na razie we wrześniu spodziewana jest jeszcze jedna podwyżka, a później może czekać nas zakończenie zoho workplace reimagines kontekst biznesowy i ciągłość w aplikacjach cyklu. Znaczenie jeszcze dla euro będą mieć kolejne decyzje EBC. Jak na razie zdecydowano na pierwszą podwyżkę i to wyższą niż zakładał konsensus (50 pb, a prognozy mówiły o 25 pb).

Poniżej znajdziesz wyszczególnienie najważniejszych publikacji z wyróżnieniem na poszczegó .. Eurodolar pozostaje w trendzie spadkowym wspierany dobrymi danymi z USA oraz dość jastrzębimi komentarzami przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Dotarcie do poziomu 1,1743 dość znacząco ogranicza jednak potencjał do umocnienia dolara. Najważniejszym eurjpy czeka na rozwój wirusów i wybory w usa wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP nie zmieni stóp procentowych i nie zmodyfikuje działania niestandardowych narzędzi w polityce pieniężnej (m.in. prowadzonych operacji strukturalnych). W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,5403 (osłabienie złotego o 0,8%).

Artykuły, wypowiedzi i informacje o: kurs dolara

Konsensus oraz oczekiwania ekonomistów wskazują, że stopy procentowe w USA będą na poziomie 3% jeszcze na koniec 2022 roku. Również Fed sygnalizował, że weszli w cykl podwyżek. Pozostajemy konsekwentni w swoich oczekiwaniach plus500 opinie dotyczących umocnienia złotego. Zadecydują o tym – poza globalnym wzrostem apetytu na ryzyko – nasilające się oczekiwania na szybsze od oficjalnego przekazu Rady Polityki Pieniężnej podwyżki stóp procentowych.

Niemniej jednak ówczesne prognozy i tak okazały się znacznie bardziej optymistyczne od rzeczywistości. Pod koniec grudnia 2020 roku rynkowy konsensu zakładał, że do końca 2021 roku kurs euro obniży się do 4,36 zł. Faktycznie kończymy rok na poziomie ok. 4,60 zł. Rok temu jedynie analitycy Commerzbanku przewidzieli taki rozwój wypadków. Wszystkie pozostałe prognozy były dla złotego bardziej optymistyczne i generalnie zakładały zakończenie 2021 roku w przedziale 4,3-4,4 zł. Aktualnie średni kurs złotego w stosunku do euro wynosi 4,6876 zł, a w stosunku do dolara amerykańskiego to 4,2403 zł.

Po tym, jak ostatnio złoty miał wiele ciężkich chwil, pojawia się szansa na zatrzymanie osłabienia krajowej waluty. Zdaniem specjalistów pomogą w tym zmiana w polityce NBP oraz zbliżanie się szczytu w notowaniach dolara. Jak zwykle przypomnijmy, że cały czas mówimy tu o medianie prognoz analityków. Przewidywania nawet najlepszych ekspertów mogą rozminąć się z rzeczywistością, co zresztą w przeszłości zdarzało się dość często.

Komentarze walutowe

Obserwujemy poziomy najniższe od lipca ubiegłego roku. Nadal nie wiadomo w jaki sposób uniknąć niewypłacalności USA. Pierwotnie w tym tygodniu miały zostać uchwalone dwa akty prawne ..

Jednak solidna korekta na rynku walutowym z przełomu listopada i grudnia znacznie poprawiła sytuację. Do tej pory zarówno euro, jak i dolar, solidarnie potaniały od ostatniego szczytu po około 13 groszy. W poniedziałek wieczorem za wspólną walutę płacono 4,59 zł, a dolara wyceniano na niespełna 4,07 zł, czyli o 3,2 proc. Jeżeli do tego czasu zakończy się wojna w Ukrainie, do końca roku możemy się spodziewać dodatniej stopy procentowej EBC. Aby podkreślić różnice w polityce fiskalnej w porównaniu z innymi krajami, porównajmy nową obfitość fiskalną w Unii Europejskiej z klifem fiskalnym w Stanach Zjednoczonych.

Spekulacje przed posiedzeniem EBC. Czy kurs euro do złotego (EURPLN) zmieni kierunek?

W ostatnich dniach rynek zdecydowanie… Analitycy walutowi z MUFG patrzą na perspektywy dolara po ostatniej korekcie przy spadku rentowności w USA i ograniczeniu najbardziej agresywnych oczekiwań FED. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o… Jen zależny od rentowności obligacji FED za jakiś czas złagodzi swoją politykę Dolar wróci na tegoroczne szczytyAnalitycy walutowi z MUFG patrzą na perspektywy dolara po ostatniej korekcie przy…

FED – podwyżka o 75 pb może spowodować mocną przecenę dolara

Większa odporność na wpływ COVID-19 oraz solidne fundamenty argumentami za dalszą, choć ograniczoną przeceną franka szwajcarskiego. Bezpiecznej przystani pozostaje wrażliwy na wahania sentymentu inwestycyjnego. Zbliżamy się do ostatniej tegorocznej sesji, która niestety nie przyniesie nam wielu ważnych i istotnych danych makroekonomicznych.

Przed nami kolejna sesja handlowa tego tygodnia, przyniesie ona kilka istotnych danych ekonomicznych, które mogą wpłynąć na sytuację rynku walutowego. Z samego rana dowiemy się jaką decyzję podjęła Australii odnośnie stóp procentowych, według prognoz pozostanie ona niezmienna. Niemniej jednak naszej walucie doszedł dodatkowy czynnik ryzyka w postaci nowych (?) zagrożeń geopolitycznych w postaci imperialnych ambicji Rosji.

Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów. “Negatywny sentyment wobec walut EM i obawy o wzrost napięć z UE powinny utrzymać EUR/PLN blisko 4,60 do końca roku, z ryzykiem wzrostowym” – powiedział Benecki z ING. “W I półroczu 2022 r. Spodziewamy się stopniowego odreagowania PLN”. “Jednak biorąc pod uwagę ogólną niejasność co do funkcji reakcji NBP, która została dodatkowo pogłębiona po niejasnej komunikacji wokół działań w tym tygodniu, pozostaje ryzyko, że waluta pozostanie słaba” – dodał Tomb.

Deja un comentario